اکتشاف

امروزه در دنیا با افزایش تصاعدی نیاز به مواد معدنی گوناگون مواجهیم. این افزایش تقاضا ناشی از توسعه صنایع مختلف، افزایش جمعیت جهانی، روند کاهش ذخایر معدنی شناسایی شده در جهان و افزایش قیمت جهانی مواد معدنی مختلف است. این امر موجب شده اکتشاف مواد معدنی در اعماق بیشتر زمین و منابع نامتعارف تر نظیر اعماق اقیانوس ها و حتی معدنکاری در فضا مورد توجه متخصصان این امر قرار گیرد.

بدیهی است ابزارها و روش های سنتی اکتشاف معادن که تاکنون مورد استفاده قرار می­گرفته ­اند دیگر  پاسخگوی اکتشافات جدید نخواهند بود. بدین سبب نیاز به توسعه فناوری­ های نوین و دانش­ بنیان در عرصه تجهیزات و روش های اکتشافی به شدت احساس می گردد. کشورهای توسعه یافته با درک این نیاز و با استفاده از فناوری ­های نوظهور از جمله اینترنت اشیاء، فضای ابری و پردازش داده­ های کلان، پهپادهای اکتشافی، دورسنجی و... توانسته ­اند به پیشرفت­های قابل ­توجهی در زمینه کاهش ریسک عملیات اکتشافی، افزایش بهره­ وری و کشف ذخایر جدید در اعماق زیاد و منابع غیر متعارف دست یابند.

با توجه به رکود چند ساله اخیر در بحث اکتشاف معادن کشور و با عنایت به زمان­بر بودن و ریسک بالای عملیات اکتشافی و حجم بالای سرمایه­ گذاری مورد نیاز در امر اکتشاف ذخایر معدنی جدید، طرح توسعه نوآوری ها و فناوری ­های حوزه معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر آن است با آماده کردن فضای کسب و کار از جمله حمایت از استارت­اپ ­ها، شرکت­های دانش بنیان و شتاب­دهنده های فعال در حوزه اکتشاف، در به نتیجه رسیدن طرح های نوآورانه و فناورانه اکتشافی در بومی ­سازی و تجاری­ سازی فناوری ­­های پیشرفته در عرصه تجهیزات و روش­ های اکتشافی گام­ های موثری را بردارد.

  • لطفا در تنظیمات صفحه گروه های خبری را جهت نمایش انتخاب نمایید.
//isti.ir/XXC