مشاور عالی معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری مطرح کرد:

احتمال وقوع زلزله با پدیده ابر ماه (Supermoon)

یکی از پدیده ­های جالب در امر زمین شناسی و نجوم، وقوع زلزله­ هایی است که به هنگام خورشید گرفتگی کامل و یا ماه گرفتگی رخ می­ دهد. دوشنبه شب ششم اردیبهشت، ماه کامل داخل آسمان قابل مشاهده است.

یکی از پدیده ­های جالب در امر زمین شناسی و نجوم، وقوع زلزله­ هایی است که به هنگام خورشید گرفتگی کامل و یا ماه گرفتگی (همراه با تغییر رنگ تلالو ماه) رخ می­ دهد. دوشنبه شب ششم اردیبهشت، ماه کامل داخل آسمان قابل مشاهده است. در این زمان ماه از نظر مداری به کره زمین نزدیک­تر است و در نتیجه درخشان­تر خواهد بود که به این پدیده ابر ماه یا سوپرمون (Supermoon) می­ گویند. زمانیکه قرص ماه از حالت تیغه ­ای و هلالی به صورت قرص کامل در می­ آید که به آن بدر گفته می­ شود و رفته رفته به زمین نزدیک می­ شود.

در این حالت نیروی جذر و مدی به حداکثر خود می­ رسد و ما در آن روز بالاترین مد و پایین ­ترین جذر را در آبهای کشور شاهد هستیم. نیروی جذر و مد قوی­ترین نیرویی است که به زمین وارد می­ شود و باعث تغییر شکل می ­شود که می ­تواند منجر به آزاد سازی نیروی ذخیره شده گسل ها عمل کند. ما باید بر حسب آمار و ارقام به تجزیه و تحلیل بحث­ های علمی بپردازیم، هنگامی که هلال ماه کامل دیده می ­شود و یا سایر پدیده های از این قبیل، آمار زمین لرزه ­ها بیشتر شده، از نمونه زلزله ­های 20سال گذشته می­ توان به زمین لرزه­ های شیلی که در 27 فوریه 2010 به بزرگای 8.8، زلزله سوماترای اندونزی در 26 دسامبر 2004 به بزرگای 9.1، زلزله توهوکو ژاپن در 11 مارس 2011 به بزرگای 9 و ...  که همگی سونامی قوی و همزمان با وجود تنش­ های جذر و مدی بالا بوده ­اند اشاره نمود. درست است که جذر و مد به میزان کمی روی بارگزاری لایه ­های تکتونیکی در پوسته تاثیر می­ گذارد، اما می­تواند به عنوان یکی از فاکتورها مورد توجه قرار گیرد.

همزمان با پدیده ابر ماه یا سوپرمون احتمال وقوع زلزله در کشورمان وجود دارد، البته این بدان معنا نیست که زلزله­ای با بزرگای بالا اتفاق بیفتد، بلکه ممکن است در حد یک الی دو ریشتر باشد. اینکه عده ­ای اظهار می­ کنند که ماه کامل صورتی رنگ (pinkmoon) است، نباید انتظار داشته باشیم که در این روز ماه صورتی رنگ دیده شود، که گفته می شود دلیل نامگذاری این پدیده رویش یک گیاه صورتی رنگ وحشی است که در ماه آوریل در سراسر کانادا و آمریکا می روید می­ باشد ولی در اصل در اثر نزدیک شدن ماه به زمین در اثر طیف رنگی که از انوار ساطع شده از خورشید جذب می ­نماید و به شکل نارنجی پر رنگ یا قرمز  خونی در می‌­آید.

//isti.ir/ZQ5q